NEJ TIL BIOGASANLÆG VED KVÆRNDRUP/TRUNDERUP
Oprettet den 12/03-2026
Virksomhederne Bigadan og Sydfyn Bioenergi ønsker at opføre et biogasanlæg med en årlig kapacitet på 600.000 tons i området ved Trunderup, mellem Gislev og Kværndrup. Projektet kræver derfor et kommuneplantillæg samt en lokalplan, der skal vedtages af Faaborg-Midtfyn Kommune.
Biogas kan være en del af den grønne omstilling. Men placeringen af et biogasanlæg af denne størrelse tæt på boliger, landsby samt Trunderup Friskole og Børnehave giver anledning til alvorlig bekymring blandt mange borgere i området.
Et anlæg af denne størrelse vil kunne få betydelige konsekvenser for lokalområdet, blandt andet i form af:
• Konsekvenser for Trunderup Friskole og Børnehave
•
Konsekvenser for bosætning og lokalsamfundets udvikling
•
Øget tung trafik gennem området med følgegener for både Trunderup, Gislev og Kværndrup
•
Visuelle, støj- og lugtrelaterede gener
•
Påvirkning af biodiversitet, beskyttede arter og grundvandsinteresser
•
Bekymring for potentielle sundhedsmæssige påvirkninger
•
Værdiforringelse af boliger
Der må kunne findes mere hensigtsmæssige placeringer, hvor et biogasanlæg ikke ligger så tæt på boliger og centrale samlingspunkter i et lokalsamfund.
Derfor opfordrer vi Faaborg-Midtfyn Kommune til at arbejde for en anden placering af et eventuelt biogasanlæg.
Ønsker du mere viden om sagen eller svar på spørgsmål, kan du finde yderligere information i Facebook-gruppen “Bevar Trunderup” og man er også velkommen til at sende en privat besked.
Skriv under og vær med til at sende et klart signal til politikerne.
Jeg tilkendegiver hermed med min underskrift min modstand mod placeringen af et biogasanlæg ved Trunderup, mellem Gislev og Kværndrup.”